ivirzivir Yükle

GÖKTUĞ PROJESİNDE GÖKDOĞAN , BOZDOĞAN FÜZELERİNİ VE TÜRKİYE ‘Yİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE !!

teşekkürler

GÖKTUĞ PROJESİNDE GÖKDOĞAN , BOZDOĞAN FÜZELERİNİ VE TÜRKİYE ‘Yİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE !!

KANALIMIZA DESTEK OLMAK İÇİN LÜTFEN ABONE OLMAYI BİLDİRİMLERİ AÇMAYI VE VİDEOYU BEĞENMEYİ UNUTMAYINIZ..
KANALIMIZA ÜYE OLMAK İÇİN : https://www.youtube.com/channel/UCtKGuqdrH4mVAwqOmQhEm_g/join

GÖKTUĞ PROJESİNDE GÖKDOĞAN , BOZDOĞAN FÜZELERİNİ VE TÜRKİYE ‘Yİ BEKLEYEN BÜYÜK TEHLİKE !!
Bozdoğan füzesinin şimşek hedef uçağa havadan atışlı test görüntüleri paylaşıldı ve yakında gökdoğan füzesi ilede havada atışlı testlerin icra edilmesi beklenmete. Göktuğ projesi adına önemli bir gelişme olan bu testlerin paralelinde projeyi büyük bir tehlike beklemektedir. AIM-9 ve AIM-120 yerine geliştirilmeye devam eden Gökdoğan ve Bozdoğan füzeleri ile Yerli olarak geliştirilen Aesa radar ‘ın ilk uygulaması Hava Kuvvetleri envanterimizde bulunan Blok 30 F-16 lar üzerinde gerçekleştirilecek. F-16 Block 50+ uçaklarında ise çalışmaların devam ettiğini duyuyoruz. Elimizdeki en iyi savaş uçaklarında Yerli Aesa radar , Gökdoğan ve Bozdoğan’ın kullanılabilecek olması bizim açımızdan çok önemli. Burada belki bir çoğu arkadaşın bilmediği şöyle bir detay bulunmakta bulunmakta. Bu blok 50 ve 50+ uçaklara milli aesa radar , hava füzeleri ya da mühimmatların eklenebilmesi için ABD’den izin alınması gerekiyor. İzin konusundaki bürokratik ve ticari işlemler kısmı ile pek dillendirilmiyor ve açıkçası milli aesa radarımızı ve hava-hava hava füzeleri tüm muharip filolarımızda kullanabilmek yüksek bir önem arz ediyor. Bugünkü mevcut ortamda Caatsa gibi durumları bir yandan yaşarken bu anlamda gelişmeler nasıl olur tahmin etmek ve kestirmek zor. Fakat tekrar söylüyorum milli aesa radarımızı ve hava füzelerimizi tüm muharip filolarımızda kullanabilmek yüksek bir önem arz ediyor. Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinde 36 adet Block 30, 102 adet Block 40, 71 adet Block 50 ve 29 adet Block 50+ olmak üzere 238 adet F-16 savaş uçağı bulunduğu varsayılıyor. Block 30 ‘ların kaynak kodu elimizde mevcut. Dolayısı ile bu uçaklara hava hava füzelerimizin ve aesa radarımızın entegrasyonu konusunda bir sıkıntı yok. Fakat blok 40 lar için sorun olmayacağı söylensede net bir durum yok , blok 50 ve blok 50+ uçaklarımız için ise aynı durum söz konusu değil. Bu uçakların kaynak kodları bizde değil ve dolayısı ile Hava hava füzelerimizin yerli mühimmatlarımızın ve geliştirilmeye devam eden aesa radarımızı kaynak kodları alınmadığı sürece bu uçaklarda kullanabilmemiz mümkün gözükmemekte. Şimdilik sizi böyle bir durum olduğu hakkında bilgilendirmek istedim . Bu konu ile alakalı olarak gelişmeler yaşandıkça bilgilerimizi güncellemeye devam edeceğiz.
Kaynakça :
___________________________________________________________
Discord : https://discord.gg/4NJBzpZe9P
Twitter : https://twitter.com/knrkrt
Instagram : https://www.instagram.com/knrkrt/
Facebook : https://www.facebook.com/kanerkurtTC
___________________________________________________________
s400 türkiye,
çok namlulu roketatar,
kaplan füzesi,
trg 300 kaplan,
patriot türkiye,
hisar u,
hisar hava savunma sistemi,
hisar a,
hisar o,
stinger,
porsav,
yunan spiker,
yunan medyasında türkiye,
yunan basınında türkiye,
hisar u,
yunan medyasında türkiye libya,
yunan medyası türkiye libya,
türkiye lazer silahı libya,
türkiye ve libya,
türkiye libya yunan,
türkiye libya yunan medyası,
hürjet f16 karşılaştırma,
ufuk gemisi,
kktc,
yunan basınında türk savunma sanayi ,
yunan medyasında türkiye,
yunan spiker,
yunan basınında türkiye,
gezgin füzesi,
akıncı iha,
atak 2,
tfx,
yunan medyası,
tf 2000 destroyer,
hürjet,
yunan basını,
tf 2000,
hürjet vs f16,
mete yarar,
libya,
libya’da son durum,
tsk libya,
libya son durum,
hürjet son durum,
akıncı,
tfx savaş uçağı,
libya’da son durum 2020,
tiha akıncı,
akinci iha,
iran amerika son durum,
savunma sanayi,
göksungur,
akıncı tiha,
aselsan,
yunanistan,
tcg anadolu son durum,
tfx savaş uçağı son durum,
libya son durum 2020,
tcg ufuk gemisi,
doğu akdeniz,
tsk,
yunan basini,
hava soj,
tcg ufuk,
türkiye libya,
yunan,
atak helikopter,
gezgin,
hisar hava savunma sistemi,
yunanistan türkiye,
akıncı siha,
i sınıfı fırkateyn,
tcg anadolu,
akinci,
akıncı iha özellikleri,
libya tsk,
libya’ya askeri sevkiyat,
libya haritası,
libya türk topu,
hafter türk topu,
bayraktar satcom,
bayraktar tb2s,
libya türk askeri,
libya’da son durum,
bayraktar tb3,
ismail demir,
hulusi akar,
recep tayyip erdoğan,
cem gürdeniz,
cihat yaycı,
hakan kılıç,
savunma sanayi dergilik,
savunma sanayi,

#gezgin #gezginseyirfüzesi #atak #atak2 #atakhelikopter #millimuharipuçak #hürjet #hürkuş #tfx #gökbey #somfüze #aksungur #göksungur #anka #tsk #tusaş #jetiha #iha #siha #tiha #akıncı #akinci #akinciiha #akıncıiha #akıncısiha #akincisiha #akıncıtiha #akincitiha #türkhavakuvvetleri #türkdenizkuvvetleri #türkkarakuvvetleri #türksilahlıkuvvetleri #fırtınaobüs #altaytank #somfüze #hisarhavasavunmasistemi #hisara #hisaro

Bunlarada Bak!

33 Yorum

 1. Milli mühimmatların bir kısmı LGK,HGK veya KGK gibi,SOM gibi mühimmatlar Block40larda da kullanılabiliyor.Bir takım arayüz hileleriyle abd’li muadilleri gibi uçağın görev bilgisayarına tanıtılabiliyor mesela HGK JDAM gibi SOM füzesi SLAM-ER gibi uçağa tanıtılabiliyor.O yüzden kaynak kodu çok da sorun olmayabilir

  Reply
 2. Kaner hocam sizce gökdoğan füzesinin aim 120 d amraam seviyesine mmu gelene kadar çıkartabilirmiyiz veya ne zaman çıkartabiliriz teşeşkkürler saygılar

  Reply
 3. İsmail Demir beye neden bu soruyu hiç sormazlar ki, o kadar programlara çıkıyor,hemen her gün demeç veriyor.

  Reply
 4. Aesa Radar ve Gökdoğan&Bozdoğan füzelerimiz zaten MMU için geliştiriliyor Özgür projesindeki F16 Blok30 uçakları sadece deneme ve test platformu olarak kullanıyor. Diğer Blok F16 ların yazılımına midahale izni olmadıktan sonra Bu sistemler F16 Blok30 üstü versiyon uçaklarda kullanılamaz. Akıncı ve Göksungur&Aksungur gibi platformlarda MMMU da ve Hürjette kullanılabilir

  Reply
 5. Sorun yok, biz geliştirmeye devam edelim, nasılsa amerika ile kapışırsak o zaman ne izin ne de sormaya gerek kalır 😂💪🏽

  Reply
 6. Evelallah onu da çözer bu hükümet. Buraya kadar gelindiyse onun da çözümüyle ilgilenilmiştir. Bunada inanıyorum. Yakında yeni açıklamalarla göreceğiz.

  Reply
 7. ÇOK İYİ AÇIKLAMA UYGULARIZ NE YAPACAKLAR ZATEN AMBARGODAYIZ KAYNAK KODLARINI KIRACAK HACKER VARDIR BU ÜLKEDE

  Reply
 8. Blok 30 agırlık güc oranı açısından f16 varyasyonları içersinde en iyisi diye biliyorum. Ozellikle dogfight ve hava hava görevlerinde yabana atılmayacak bir modeldir. Aesa radarı ile de mükemmel bir dogfight uçağı olur.

  Reply
 9. kullanılan uçağa bakarsan sorunun cevabı kendi kendine çıkıyor f16 dan ateşleniyor kaynak kodları zaten bizde f 16 ların ha senin dediğin f35 için geçerli alırsak ki almayız

  Reply
 10. can sıkıcı bir durum. o kadar uğraşıp zoru başararak aesa radarı ve hava-hava füzeleri geliştireceksin. ama onları 238 adetlik filonun sadece 36 uçağında serbestçe kullanabileceksin. inşallah bunu aşmanın yolları vardır. özellikle aesa radarı en yeni block 50+ uçaklarımızda bile olmayan ama olması büyük katkılar sağlayacak olan bir donanım. mutlaka tüm uçaklarımıza yerleştirmemiz gerek.

  Reply
 11. Sürekli it dalaşı yapıp uçana kaçana füze atıyor değiliz PKK’nın elinde şimdilik uçak yok çevremizde korkacağımız düşman yok Yunanistan zaten NATO üyesi Rusya’ya karşı biz NATO’dayız zaten MMU gelene kadar deneyim kazanalım bize yeter.

  Reply
 12. Biz f16 uçaklarını yapmaya başlıyalı 35 sene geçti. MMU ise 6yada7 sene sonra inşallah hazır. Bu fuzeler onlar için ülkemiz ayakta olduğu sürece 6-7 sene çok kısa zaman. Bir anda geçer. Hiç korkacak ve umutsuzluğa düşecek birşey yok. Zaten bir harp olmadığı taktirde çok acilde değil. Olaki bir savaş olursa bırakın kaynak kodunu bizimkiler kokpit bile değiştirir. Ondan sonra kim öper Yalova kaymakamını.

  Reply
 13. Işte haber ve bilgilendirme böyle yapılır.teşsekkur ederiz.devamını bekliyoruz merakla.dağları gökleri deldik geliyoruz haberlerinden teknik güzel konuları anlatıma geciş.

  Reply
 14. öncelikle bu ulkem için çok büyük ve güzel bir gelisme.. emeği geçen çalışanlarından ve yapımında irade gösteren yöneticilerimizden Allah razı olsun.. ancak bu bir ilk adımdır ve acil geliştirilmesi gerekir..

  şahsen ben Türk savaş uçağı pilotu olsam, mesela F16 pilotu olsam, kanatkarimda “şu aşamadaki” gökdoğan ve bozdoganla fuzeleriyle , üzerinde meteor füzesi taşıyan yunan rafael uçaklarının karşısına çıkmak istemem..

  çünkü bizde menzil Max 65-70 km iken onlarda min 100km.
  daha da önemlisi asıl sorun bizdekikerin hızı max. 3 mach iken , meteor füzelerinin 4-4,5 mach..!!

  yani hem menzil hem de hız olarak geri durumdayız.. adamlar hem daha uzaktan angaje olabilir (bu atıs sonrası kaçma fırsatı sunar) hemde muhammatinin hızından dolayı bana kaçma şansı vermez..

  benim onu vurmam için ondan daha fazla risk alıp dibine girmem lazım iken bunu başarabilsem bile onun benden sonra atma ihtimali olan kilit sonucu uzerime gelen meteordan kaçma şansım yok..

  bunu projeyi yermek için değil, eksik yanımızı görmek için anlatıyorum.. elbette ki yürümeden kosulmaz.. bunu yapan insanımız/muhendisimiz elbet çıtayı yukseltip o seviyedekini de yapacaktır..

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login