ivirzivir Yükle

Gökbey helikopteri ilk kez milli motorla havalandı – Savunma Sanayi – TS1400 yerli motor – TUSAŞ

teşekkürler

Gökbey helikopteri ilk kez milli motorla havalandı – Savunma Sanayi – TS1400 yerli motor – TUSAŞ

Gökbey helikopteri ilk kez milli motorla uçtu.

Milli helikopter motoru için görevlendirilen TEI, TS1400 motorunu geliştirdi. TUSAŞ’a teslim edilen motorla helikoptere entegrasyon çalışmaları yürütüldü.

Bu motoru insanlı uçuşa hazırlamak için de yoğun bir çalışma yapıldı ve Mart ayı sonunda uçuş testlerinde kullanılmak üzere 2 motor teslim edildi.

İlk ateşlemesi Haziran 2018’de yapılan motor 1572 beygir güce çıkartıldı ve yüzde 100 devrin üzerinde başarıyla çalıştırıldı. Böylece motor insanlı uçuşa hazır hale getirildi.

Helikopter üzerindeki entegrasyon ve yer testlerinin ardından T625 GÖKBEY Helikopteri, TEI tarafından milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen TS1400 Turboşaft Motoru ile ilk test uçuşunu başarılı şekilde tamamladı.

Olgunlaştırma testleri sonunda 2024 yılında sertifikasyonu tamamlanmış seri imalat ilk motoru teslim edilmesi hedefleniyor.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopterinin test ve sertifikasyon faaliyetleri de başarılı bir şekilde devam ediyor. Seri üretimi süren helikopterden bu yıl içinde 3 adet Jandarma Genel Komutanlığına teslim edilecek. GÖKBEY, geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerinde bulunabilecek.

#Gökbey #YerliMotor #SavunmaSanayi #TUSAŞ #SavunmaSanayii #helikopter #MilliTeknolojiHamlesi #Türkiye #TSK #T625 #yerlimotor #yerlihelikopter #millihelikopter

Bunlarada Bak!

10 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login