ivirzivir Yükle

DÜNYADA TEK MUADİLİ VAR..2022’DE SAHAYA İNİYOR – SAVUNMA SANAYİ

teşekkürler

DÜNYADA TEK MUADİLİ VAR..2022’DE SAHAYA İNİYOR – SAVUNMA SANAYİ

Yerli ve milli silahlarla dünyanın gündeminden düşmeyen Türkiye, rakiplerinin bile övgüsünü alıyor. Rus zırhlı araç şirketi Remdizel’in baş tasarımcısı İgor Zaharoviç, Türk zırhlı araç şirketlerini öve öve bitiremedi. Zaharoviç, “Hangi ülkeye aracımızı sokmak istesek, orada herkesle dostluk kurmayı başarmış, tanıtım amaçlı ve diğer amaçlar için herkese kendi araçlarını sunmuş Türk işletmeleri oluyor ifadelerini kullandı.

Zaharoviç, Türk zırhlı araç şirketlerinin en büyük rakiplerden biri olduğunu söyledi. Türklerin herkesle dostluk kurmayı başardığını ifade eden Zaharoviç, Ruslar hangi ülkeye araç sokmaya çalıştıysa, orada herkesle dostluk kurmayı başarmış bir Türkiye’yle karşılaştıklarını ifade etti.

Zaharoviç, Türk zırhlı araçlarının başarısındaki sırrına ilişkin, “Türkiye’deki mevzuatın yerli işletmelere aracı resmi kurumun onayını almadan kendi araçlarını pazarlama aşamasında, yurtdışına sunma imkanı tanıması olduğu yorumunda da bulundu.

Türkiye’nin çeşitli araç ve teknoloji ihracatı, savunma sanayi alanında yerli ve milli imkanlarla geliştirilen sistemlerinin sayısının artmasıyla, 2016 2020 yıllarını kapsayan 5 yıllık dönemde, 2011 2015 yıllarına göre yüzde 30 artarken, ithalatı yüzde 59 azaldı.

ABD den yapılan ithalattaki değişim de dikkat çekti. Türkiye’nin bu alanda ABD den yaptığı ithalat 2016 2020 döneminde yüzde 81 azaldı. Türkiye bu dönemde ABD’den ithalat yapan 3. ülke konumundan 19. ülke konumuna geldi.

#savunmasanayi #fnsszaha #türksavunmasanayi

Bunlarada Bak!

0 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login