ivirzivir Yükle

Dik duvara tırmanan robot – WCR Wall Climbing Robot – Çankaya Üniversitesi – Savunma sanayi

teşekkürler

Dik duvara tırmanan robot – WCR Wall Climbing Robot – Çankaya Üniversitesi – Savunma sanayi

İnsansız ve otonom sistemler kullanılarak farklı ihtiyaçlara çözümler üretiliyor.

Başta savunma sanayii olmak üzere sanayinin farklı alanlarında çeşitli boyut ve yeteneklerde robotik sistemler kullanıma sunuluyor.

Teknoloji şirketleri ve araştırma merkezleri bu konuda adeta bir yarış içerisinde bulunuyor. Üniversiteler de sanayi ile kurulan iş birlikleriyle bu çabalara katkı veriyor.

Çankaya Üniversitesi bünyesinde bu yıl gerçekleştirilen bitirme projesi etkinliğinde de farklı mühendislik alanlarında çeşitli robotik araçlar ve bu araçlara kazandırılmak üzere çeşitli teknolojiler geliştirildi.

Mekatronik Mühendisliği bölümü öğrencileri Yiğitcan Genç, Ali Sermet Adaleti, Murat Can İnal, Muhammed Alican Tamyıldırım; Otonom Duvara Tırmanan Robot projesini hayata geçirdi.

Toplam ağırlığı 1 kilogram olan robot, 600 barlık vakum basıncından yararlanarak dik duvara tırmanabiliyor.

Yerde dakikada 3 metre hıza sahip robot, dakikada 30 santimlik tırmanma gerçekleştiriyor.

Robot duvarı algılaması halinde tırmanma moduna geçiyor. Sabit vakumlar robotu duvara sabitlerken, kızak vakumu robotu 6 santim yukarı çekiyor. Bu hareketin döngüsel olarak tekrarlanmasıyla robot, kullanıcının istediği yüksekliğe ulaşıyor.

Robot yaklaşık 2 saatlik çalışma süresine sahip bulunuyor.

#SavunmaSanayi #robot #OtonomAraç #SavunmaSanayii #DefenseIndustry #DefenceIndustry #İnsansızSistemler #ÇankayaÜniversitesi #mekatronikmühendisliği #mekatronik #teknoloji #Türkiye #mühendislik
———
Solutions are produced for different needs by using unmanned and autonomous systems.

Robotic systems in various sizes and capabilities are offered for use in different areas of the industry, especially in the defense industry.

Technology companies and research centers are in a race in this regard. Universities also contribute to these efforts through collaborations with industry.

In the graduation project event held this year within the body of Çankaya University, various robotic vehicles in different engineering fields and various technologies were developed to gain these vehicles.

Mechatronics Engineering department students Yiğitcan Genç, Ali Sermet Adaleti, Murat Can İnal, Muhammed Alican Tamyıldırım; He implemented the Autonomous Wall Climbing Robot project.

With a total weight of 1 kilogram, the robot can climb a steep wall by taking advantage of 600 bar vacuum pressure.

The robot, which has a speed of 3 meters per minute on the ground, performs a 30-centimeter climb per minute.

If the robot detects the wall, it goes into climbing mode. Fixed vacuums fix the robot to the wall, while the sled vacuum pulls the robot up 6 inches. By repeating this movement cyclically, the robot reaches the height desired by the user.

The robot has a working time of about 2 hours.

Bunlarada Bak!

3 Yorum

  1. Hai anna iam Nagendar Anna na age 42 Sogrobartigg.Monster qualification m.l.t medical lab technicianq ,Srpt lo jobs unte cheppagalaru anna.with govt Jobs

    Reply
  2. LP reacted d ryt way, she is Kayantanii.UNO need of over drama, or over consider ations. She don’t deserve *considerationsd. Lp പറഞ്ഞ പോലെ,, ജീവിതം തുടങ്ങിയല്ലേ ഉള്ളു, പഠിക്കട്ടെ.

    Reply
  3. eğer kapı metal ise bu çok normal ve basit.ancak kapının metal olduğunu varsaymak istemiyorum .o zamanda harika bir iş yapmışlar derim.ellerine ve zihinlerine sağlık.

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login