ivirzivir Yükle

Dev İHA ve SİHA gemisi TCG Anadolu – Giant armed UAV ship – Bayraktar TB2 – Savunma Sanayi

teşekkürler

Dev İHA ve SİHA gemisi TCG Anadolu – Giant armed UAV ship – Bayraktar TB2 – Savunma Sanayi

Türkiye, insansız hava araçlarında yakaladığı başarıyı etkin şekilde kullanmak ve bu alandaki kabiliyetleri daha artırmak için çalışmalar yapıyor.

Türk savunma sanayi bu kapsamda Türkiye’nin İHA / SİHA Yol Haritası doğrultusunda Hava savunma sistemlerinde olduğu gibi katmanlı bir faaliyet yürütüyor.

Çalışmalar mikro İHA’dan Akıncı ve Aksungur gibi yüksek faydalı yük taşıyabilen büyük boy İHA/SİHA’lara kadar uzanıyor.

İHA ve SİHA’ların kullanım amacı da kamikaze, bombaatan, silah taşıyan ve kargo taşıma yapabilen araçları kapsayacak şekilde çeşitlilik gösteriyor. Bunun yanında sürü konsepti, otonom görev yapabilme, yapay zeka destekli kullanım, frekans karıştırmaya karşı korunma yetenekleri İHA ve SİHA’lara kazandırılıyor.

Bu kapsamda üzerinde durulan konseptlerden biri de deniz araçlarına iniş ve kalkış yapabilecek insansız hava araçları. Türkiye son dönemde bir dizi gemi ve deniz aracıyla donanmasını güçlendirdi. Başta Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG Anadolu olmak üzere Deniz Kuvvetlerinin kullandığı bu unsurlarda kargo İHA kullanımı planlanıyor.

Bunun yanında TCG Anadolu için özel bir proje olacak. Anadolu gemisi adeta bir İHA/SİHA gemisine gönüştürülecek. TCG Anadolu’ya özel tasarlanmış Bayraktar TB2’ler, bunun yanında üzerinde çalışılan başka sabit kanatlı hava araçları geliştirilerek gemide konuşlandırılacak. TCG Anadolu ya da o boyutlardaki başka gemiler için oluşturulacak İHA vurucu gücü, Türkiye’nin denizlerdeki caydırıcılığını artıracak.

Bayraktar TB2 ve Akıncı hava araçlarının üreticisi Baykar da TCG Anadolu’ya özel bir çalışma yürütüyor. Otomatik olarak dikey iniş-kalkış yapabilecek bir SİHA 1 yılda tamamlanarak Türk Deniz Kuvvetlerine kazandırılacak.

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak 232 metre uzunluğundaki Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu, 2021’de envantere alınacak.
#TCGAnadolu #SİHA #İHA #BayraktarTB2 #Akıncı #Aksungur #SavunmaSanayi #UAV #armedUAV
——–
Giant armed UAV ship

Turkey, effectively using unmanned aerial vehicles, capable of working in this area to further increase.

Turkish defense industry is conducting activities in line with Turkey’s UAV Roadmap in this context.

The studies range from micro UAVs to large UAVs / armed UAVs such as Akıncı and Aksungur that can carry high payloads.

Turkey, armed unmanned aerial vehicles for effective and deterrent naval forces, aims to use unmanned autonomous marine vehicles. In addition, it aims to enable land-air-sea elements to perform joint missions and to develop various combat naval platforms from submarine platforms to aircraft carriers.

One of the concepts emphasized in this context is unmanned aerial vehicles that can land and take off on marine vehicles. Turkey has strengthened its fleet in the last period to the new platform. It is aimed to use cargo UAVs on TCG Anadolu and other ships.

In addition, it will be a special project for TCG Anadolu. TCG Anadolu will be transformed into a UAV / armed UAV ship. Bayraktar TB2s specially designed for TCG Anatolia, as well as other fixed-wing aircraft that are being worked on, will be developed and deployed on board. TCG Anatolia or to be created for other ships of that size UAV strike force will increase Turkey’s deterrence in the sea.

Baykar, the manufacturer of Bayraktar TB2 and Akıncı aircrafts, is also conducting a special study for TCG Anatolia. An SİHA that can automatically take off and land vertically will be completed in 1 year and added to the Turkish Naval Forces.

Bunlarada Bak!

9 Yorum

 1. Böyle bir geminin siha gemisi olması yakışık almadı ancak inşallah ileride temin edilecek uçaklar yada kendi yapacağımız uçaklarında konuşlandığını inşallah görürüz 🇹🇷🇹🇷

  Reply
 2. Bu doğru değil zaten ihalar/sihalar ve genelmaksat ve tarruz helikopterleri olması lâzım bu gemide ama ana silah sistemi sihalar olmamalı olamaz da zaten. Bu çaresizliğin dışa vurulmuş hali

  Reply
 3. Amfibi Hücum Maksatlı eksikliği giderdi TCG Anadolu ilk etapta Saldırı Helikopteri taşınabilir. Nasıl olsa F 35 leri satamıyorlar birde çok teknik arıza verdi bir şekilde bu uçaklar daha sonra bize alınır.

  Reply
 4. Yalnıs anlamayın ama bu ses tonu hitabet için uygun degil…
  Daha samimi ve yumuşak bir ses tavsiye ederim…

  Reply
 5. Çok maksatlı gemimiz İHA ve SİHA sürü saldırısı için büyük avantaj sağlayacaktır Tebrikler teşekkürler Allah razı olsun Allah yar ve yardımcı olsun

  Reply
 6. İNŞALLAH Büyük bir Uçak Gemimiz de olacak Hayırlı Cumalar 🇹🇷🤘🇹🇷🤘🇹🇷🤘🇹🇷🤘🇹🇷🤘🇹🇷🤘🇹🇷🍀

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login