ivirzivir Yükle

Bir silahtan çok daha ötesi… Türkiye’nin beka projesi! | Yerli ve Milli Silahlar

teşekkürler

Bir silahtan çok daha ötesi… Türkiye’nin beka projesi! | Yerli ve Milli Silahlar

Yerli ve milli savunma sanayi hamlesinin detaylarına indiğimiz video serimize bu hafta ” Milli Muharip Uçak (MMU)” ile devam ediyoruz.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen Milli Muharip Uçak (MMU), ‘15. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF’te görücüye çıktı.

Milli Muharip Uçak’ın Mart 2023’te hangardan çıkarılması hedefleniyor.
Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan TUSAŞ İstanbul’da gerçekleştirilen fuarda ANKA, AKSUNGUR, ATAK, ATAK 2, GÖKBEY, HÜRKUŞ, HÜRJET ve Türkiye’nin beka projesi 5’inci nesil ana muharip uçağı Milli Muharip Uçak’ı sergiledi.

📌 TAMAMEN YERLİ YAPMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ
Fuarda sergilenen ve Türkiye’de ilklere imza atacak olan Milli Muharip Uçakla ilgili Haber7.com’a özel açıklamalarda bulunan Milli Muharip Uçak Genel Müdür Yardımcısı Dr. Uğur Zengin, “Milli Muharip Uçak projemiz ülkemizin şu an en büyük projesi. Bu tarihte biz uçağımızı hangardan motoru çalışır bir şekilde çıkaracağız. Dolayısıyla onunla ilgili alt sistemlerin de çalışıyor olması gerekecek. Bu tabi hepimiz için önemli bir aşama. Bize çok fazla öğretecek. Asıl hedefimiz ise bu uçağı ilk defa uçurmak. Şu an gereksinimlerini tanımlama aşamasındayız. Paralelde uçağımızı 2023’de çıkaracağımız için bir konfigürasyonumuzu üretmeye başladık. Yine ön tasarım fazını tamamlamak için çabalıyoruz. Sonrasında detay tasarım fazı ve ilk uçuşa gidecek uçağın dondurulması, üretimi şeklinde bu fazlar devam edecek. Bu yerli ve milliliğinde çok önemli olduğu bir proje. Dolayısıyla birçok yerli alt yüklenicimizle birlikte bu projeyi tamamen yerli ve milli yapmak için uğraşıyoruz.” dedi.

📌 MMU BİR BEKA MESELSİ
Her yaptığımız projeden aslında yeni bir şeyler öğreniyoruz diyen Şahin “Bunlardan en önemlisi HÜRJET uçağımız. Onun da ilk uçuş tarihi yine 18 Mart 2023. Çanakkale’nin kurtuluşu hepimiz için çok önemli bir tarih. HÜRJET ilk süpersonik uçağımız olacak. İlk defa ses hızını geçen insanlı bir platforma kavuşmuş olacağız. Ondan da çok şey öğreneceğiz. O biraz daha önden gittiği için orada geliştirdiğimiz teknolojileri, alt yapıları özellikle eğitim sistemleri, yazılım, alt sistemler anlamında hepsinden katkılar sağlıyoruz.
MMU bizim için bir beka meselesi. F-16’ların yerine geçecek. Ben bunu sadece bir uçak projesi değil de Türkiye’nin teknolojik gelişimine yön veren bir proje olarak görüyorum. Bu uçağı envantere soktuğumuzda Türkiye endüstrisi de bambaşka bir noktaya gelmiş olacak. Çok ciddi yerli bir ekosisteme ulaşmış olacağız. Dünya’nın bu alanda sayılı oyuncularından biri haline geleceğiz. Nihai hedefimiz yüzde yüz yerli olması şeklinde.” açıklamasında bulundu.

Sunum: Gamze Türk
Kurgu: Seda Yeşilkaya
Grafik – Konsept: İsmail Coşkun
Metin Yazarı: Fuat Öner
Kamera: Cenk Şenoğlu

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ;
Instagram: https://www.instagram.com/haber7com/
Twitter: https://twitter.com/Haber7
Facebook: https://www.facebook.com/haber7/

#TUSAŞ #MilliMuharipUçak #milliteknolojihamlesi

Bunlarada Bak!

10 Yorum

  1. Elhamdulillah. Allah’a şükürler olsun. Emeği geçen herkesten rabbim razı olsun. Yolumuz her daim açık olsun. AMİN 🙏

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login