ivirzivir Yükle

Azerbaycan toprağını MEMED temizleyecek – MEMED will clean the soil of Azerbaijan – Savunma Sanayi

teşekkürler

Azerbaycan toprağını MEMED temizleyecek – MEMED will clean the soil of Azerbaijan – Savunma Sanayi

Azerbaycan’ın Karabağ zaferi sonrasında işgalden kurtarılan topraklarda mayın ve el yapımı patlayıcıların temizlenmesine yönelik çalışmalar sürüyor.

Azerbaycan ordusu, Ermenistan işgalinden kurtarılan arazilerde mayın ve el yapımı patlayıcı temizliği yapıyor.

Bu çalışmalarda ihtiyaç duyulan metal mayın dedektörleri ve mayın temizleme aracı Türkiye’den tedarik edildi.

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen metal mayın dedektörleri Ozan ve Alper, Azerbaycana ihraç edildi. Elde taşınabilir metal mayın dedektörleri, mayın ve el yapımı patlayıcı aramasının hızlı, kolay ve yüksek doğrulukta yapılabilmesine imkan tanıyor.

Azerbaycan, Türkiye’den ayrıca Mekanik Mayın Temizleme Teçhizatı (MEMATT) aldı. Toplam 20 adet sipariş verilirken ilk 2 araç kısa sürede teslim edildi.

MEMATT, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) tarafından ilk kez ihraç edildi. Uzaktan kumandalı ve insansız bir sisteme sahip MEMATT, mayın temizleme çalışmalarında can kayıplarının önüne geçmek amacıyla tasarlandı.

Azerbaycan’ın mayın ve el yapımı patlayıcılardan arındırılmasına yönelik çalışmalarda kullanılmak üzere tercih ettiği son Türk savunma sanayi ürünü ise MEMED serisi mayın dedektörlerinden MEPAK oldu.

Türk güvenlik güçleri tarafından kullanılan, ilk kez Somali’ye ihraç edilen MEPAK, Azerbaycan askerinin güvenliği için de görev alacak.

MESAN Elektronik tarafından geliştirilen MEPAK Kompakt Mayın Dedektörü, özellikle operasyonel birliklerin mayın tarama faaliyetlerindeki kullanımına uygun olacak şekilde üretildi.

#MEMED #MEPAK #SavunmaSanayi #Azerbaycan #MayınDedektörü #MESANElektronik #mayın #Azerbaijan

Bunlarada Bak!

1 Comment

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login