ivirzivir Yükle

ASELSAN 500’den fazla ürünü millileştirdi – Savunma Sanayi – ASELS – Milli Teknoloji – Yerli Üretim

teşekkürler

ASELSAN 500’den fazla ürünü millileştirdi – Savunma Sanayi – ASELS – Milli Teknoloji – Yerli Üretim

ASELSAN, savunma sanayinde dışa bağımlılığın ve tedarik risklerinin azaltılması amacıyla millileştirme faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda mevcut ürün ve sistemlerindeki yerli malzeme oranını artırmak amacıyla çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda; öncelikle yurt dışından temin edilmekte olan, gizli ya da açık ambargo, ihraç lisansı, yüksek fiyat gibi nedenlerle temininde sıkıntı yaşanabileceği öngörülen veya maliyet baskısı hissedilen ürünler analiz ediliyor. Böylece millileştirme çalışması yapılabilecek ürünler belirleniyor.
Sonrasında belirlenen ürünler tedarikçiler ile paylaşılıyor ve millileştirme yolunda ASELSAN ile ortak çalışacak ve bu yolda birlikte ilerlenecek tedarikçiler aranıyor.

Söz konusu çalışmalar kapsamında 2021 yılında 200’e yakın ürünün millileştirilmesi başarı ile tamamlandı. Böylelikle son üç yılda millileştirilen ürün sayısı 500’ün üzerine çıktı. 2021 yılında millileştirme alanında gerçekleştirilen çalışmalarla 75 milyon doların üzerindeki kaynağın ülke içerisinde kalması sağlandı.

ASELSAN ve tedarikçileri hali hazırda 554 ürünün millileştirme çalışmalarına devam ediyor.

Şirketin son 10 yılda KOBİ niteliğinde faaliyet gösteren tedarikçilere verdiği siparişler 6 kat arttı. 2021 yılında yurt içi firmalara verilen siparişler 1 milyar doların üzerinde gerçekleşti, toplam siparişin yüzde 70’e yakını yurt içi firmalara verildi.

ASELSAN, millileştirme çalışmaları kapsamında bugüne kadar Havelsan Teknoloji Radar, Ay Yazılım, Deico, Mege Teknik, Promec, Erve Savunma, UDEA, Birsel Savunma, Alkan Teknoloji, Teknokar, CDK Savunma, ATEL, ANKAREF, BAŞARSOFT, Altınay Teknoloji, Femsan, Aspilsan, Milmast, Anova, Harp Savunma gibi Türk savunma sanayii şirketleriyle iş birliği yaptı ve çok sayıda ürünü yurt içinde üretilebilir hale getirdi.

#ASELSAN #SavunmaSanayi #ASELS #millileştirme #SavunmaSanayii #MilliTeknoloji #YerliÜretim

Bunlarada Bak!

3 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login