ivirzivir Yükle

ARTIK YÜZDE YÜZ YERLİ ve MİLLİ – SAVUNMA SANAYİ

teşekkürler

ARTIK YÜZDE YÜZ YERLİ ve MİLLİ – SAVUNMA SANAYİ

Yurt dışı bağımlılığını sona erdirecek hamle: Türkiye ‘seramik kaplı namlu’ üreten sayılı ülkelerden biri oldu

Türkiye’de ilk kez seramik kaplı namlu üretildi. Daha kısa zamanda çok daha yüksek atım sağlayan seramik kaplı namlular lisans ve materyal gibi alanlarda yurt dışı bağımlılığını sona erdirecek.

Türkiye, son yıllarda art arda hayata geçirdiği savunma sanayii hamleleriyle sadece çok daha güçlü platformlara ulaşmakla kalmadı, bu süreçleri yerli ve milli adımlarla güçlendirerek aslında gelecek dönemin temellerini de attı.

TRT Haber’de yer alan habere göre, Kara kuvvetlerinin kullanımına sunulan araç ve mühimmatlar, hava kuvvetleriyle aşılan eşikler, donanmada gelinen tarihi seviyeler derken Türkiye bir yandan da dünyada henüz çok az sayıda ülkenin başarabildiği teknolojilerin de peşinde düştü ve adından söz ettirmeye başladı.

TAMAMEN YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA ÜRETİLDİ

Varılan noktada bambaşka bir alandan daha müjde geldi. Türkiye, tamamen yerli ve milli imkanlarla ilk kez seramik kaplı namlu üretmeyi başardı.

Peki ama seramik kaplı namlu Türk savunma sanayii için ne anlama geliyor? Bu gelişme neden önemli? Bu teknolojiyi dünyada uygulayabilen ülkeler kimler?

Tüm bu soruların yanıtını seramik namluyu üretmeyi başaran Ankara merkezli savunma sanayi firmasının Genel Müdürü Fazıl Hızal açıkladı.

Yaklaşık 2000’li yılların başından bu yana sektörde farklı alanlarda hizmet verdiklerini anlatan Hızal, elektromanyetik top çalışmalarına yoğunlaştıklarını ve aslında mühimmat-balistik konularıyla ilgili çalışmalara da bu vesileyle girdiklerini söylüyor.

TSK ve savunma sanayiindeki diğer kurumlarla çalıştıkları sırada hemen bütün projelerde ya lisans ya da parça temini konusunda bir şekilde yurt dışına bağımlı olunduğunu gördüklerini kaydeden Fazıl Hızal, namlu konusundaki benzer sorunları fark ettiklerini söyledi.

“Biz elektromanyetik top çalışırken, savunma sanayiinde namlu imalatında kaplama ve yiv-set açılması ile ilgili bazı sorunlar mevcuttu” diyen Hızal, sonrasını şöyle anlatıyor:

“Namlu imalatı için makine ve makinada kullanılan özel metal parçalar sorun oluyor, makinayı bulsanız vasıflı çelik temini sıkıntı oluyor, tüm bunları edinseniz makine bakımı parçası ya da eldeki özel uçların stok miktarından dolayı aksaklıklar yaşanıyor…

#savunmasanayi #türksavunmasanayi #savunmassnayi2021 #aselsan #roketsan #mmutfx #tcganadolu #altaytankı #s400 #hisarhavasavunma #borafüzesi #kaanfüzesi #yerlifüzeler
savunma sanayi,türk savunma sanayi gelişmeleri,türk savunma sanayi 2021,savunma sanayii,yabancı basında türk savunma sanayi,yunan basınında türk savunma sanayi,dünya basınında türk savunma sanayi,türk savunma sanayi son durum,türk savunma sanayi son gelişmeler,yunan medyası türk savunma sanayi,arap medyası türk savunma sanayi,türk savunma sanayi son dakika,savunma sanayi silahları,türk savunma sanayi 2023 hedefleri,göktuğ füzesi,atmaca füzesi,hava hava göktuğ

Bunlarada Bak!

6 Yorum

  1. LAİKLİK ELDEN GİDİNCE TÜRKLER IŞ YAPAR OLDU DÜNYA LIDERI OLUP GIDIYOR MAŞAALLAH ELHAMDÜLİLLAH 🤲🏿👌🏿👍🏿❤️❤️❤️🇹🇷🇹🇷🇹🇷💪🏿💪🏿💪🏿

    Reply
  2. benim bildiğim almanya en iyi tank namlusu yapan ülke.biz ondan daha iyisini yapmayı başardıysak ne mutlu bize çok gurur verici ellerine ve emeklerine sağlık

    Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login