ivirzivir Yükle

Altay’da geri sayım ne zaman?

teşekkürler

Türk savunma sanayisinin kilometre taşlarından olan ana muharebe tankı Altay üretiminde gözler seri üretim sürecinde.

Kasım 2018’de BMC ile imzalanan sözleşme kapsamında 250 tankın üretimi öngörülüyor. Ancak seri üretim süreci filen henüz başlamadı.

Türk savunma sanayisinin en yetkili ismi Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, seri üretim sürecindeki son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Demir’in açıklamalarına göre, sözleşme doğrultusunda ilk tankın, üretimin başlayacağı T0 tarihinden 18 ay sonra teslim edilmesi gerekiyor. T0 tarihi ise ön şartların sağlanıp, üretime hazır hale gelinmesiyle ortaya çıkacak.

BMC’nin elinde seri üretim için yeterli güç paketi olmadığı için T0 ortaya çıkmıyor, dolayısıyla 18 aylık süre de işlemiyor. 

Proje takvimi kamuoyuna deklere edildiğinde güç paketi konusunda çok daha önceden yapılan başvurunun sonuçlanmasını bekliyordu. Ancak geçen sürede pozitif veye negatif bir cevap verilmedi. Buna karşın motor ve genel olarak güç paketine alternatif arayışları sürüyor. Bu konunun çok yakında sonuçlanması bekleniyor. Motor temininin netleşmesi, üretim hattının kalifikasyonu sonrasında T0 hayata geçecek ve 18 aylık süre işlemeye başlayacak.

Bunlarada Bak!

15 Yorum

 1. Motor bulunca baslayacakmış.🤣🤣🤣. O parayı bağa verin size bir yılda yapim o motoru.🤣🤣🤣

  Reply
 2. O cok kisa sure nedense hic bitmiyor, birileri gorevini yapmiyor, birileri de kayiriyor birilerini galiba

  Reply
 3. Hani başladıydı seri üretim, anlaşma yapılmıştı, medyanın önünde açıklamalar olmuştu?T1, T2, T3 versiyon….. 10,20sene daha mı bekleyeceğiz?

  Reply
 4. Motoru yerli olacak diye ihale firmasi el degistirdi hala motor yok diyor . Gidip yine ithal motor takacaksaniz neden ihaleyi el degistirip bu kadar yil beklettiniz milleti.

  Reply
 5. sancaktar ailesi altay tanki projesini savsaklayarak devletimizi zarara uğratiyor.tank yapmaya odaklanmasi gerekirken tank taşiyan kamyon projesini devlete satmaya,devleti söğüşlemeye çabaliyor.
  keşke altay projesi otokar ile beraber bmc ye yerilseydi.en azindan bu kadar rahat edemezlerdi.
  ayda 2 altay tanki yapilsa senede 24 tane 12 senede 250 tane anca yapilir.ama daha henüz bir çivi bile çakilmiş değil.

  Reply
 6. hani sancaktar 2020 nisan ayinda ilk teslimatlar yapilacak demisti altay 1ilk 250 adedeti ithal motor 2ve 3ler yerli motorlu dedi bu sakalli hani ortada daha hiç bir sey daha ôncede yerli motor ihalesini aldi 2 yil kaybettik maçasi yemiyorsa ne diye boyundan bûyûk islere kalkiyor bôyle ihtiyacimiz oldugu bir dônemde bu tankin 2019 envantere girmesi lazimdi

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login