ivirzivir Yükle

ALTAY TANKI KONTAK ÇEVİRİYOR !! BMC BATU TANK MOTORUNDA İLK ATEŞLEME ! İSMAİL DEMİR AÇIKLADI !!!

teşekkürler

ALTAY TANKI KONTAK ÇEVİRİYOR !! BMC BATU TANK MOTORUNDA İLK ATEŞLEME ! İSMAİL DEMİR AÇIKLADI !!!

Bizlere Destek olmak ve Ayrıcalıklardan yararlanmak için kanala katılın:
https://www.youtube.com/channel/UCLSkWpECOYM3L81V1m9pz_w/join

RESMİ İNSTAGRAM HESABIMIZ: https://www.instagram.com/milliuyanis1/

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “ALTAY Tankı için geliştirilen BATU tank motoru ilk prototipi çalıştırılacak” dedi. Geliştirilecek tank motoruyla Türkiye Altay tankı konusunda yaşadığı motor problemini yerli ve milli olarak aşmış olacak. Bmc utku motoru sayesinde Türkiye 1500 beygir güç üreten oldukça dayanıklı bir dizel motor geliştirerek dünyada tank motoru üretebilen 3-4 ülke arasına girmek istiyor.

Çok yakında ilk ateşlemesi yapılacak batu motorunun yanı sıra yerli zırhlı araçlar için de utku adında başka bir motor daha geliştiriliyor.

Türkiyenin zırhlı araçlar için Güç Grubu Geliştirme Projeleri kapsamında Yeni Nesil Hafif Zırhlı araçlar ve ALTAY Ana Muharebe Tankı için iki farklı Güç Grubu geliştiriliyor . Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araç (YNHZA) Güç Grubu (UTKU Projesi) kapsamında 40 tona kadar paletli hafif zırhlı muharebe araçları için uygun bir güç grubu tasarlanmaktadır. Bu güç grubu; 8 silindirli, V tipi, turbo dizel, su soğutmalı en az 675 kW (920-1000 BG) azami güce ve en az 2700 Nm azami torka sahip bir motordan; çapraz tahrikli, “T” bağlantı tipinde, dümenleme ve frenleme fonksiyonununa da sahip bir transmisyondan, bunlara entegre edilmiş, soğutma paketi, hava filtrasyon sistemi ve egzoz sisteminden oluşmaktadır çalışmaları devam eden motor, tekerlekli/paletli taktik araçlar ve lojistik amaçlı yol araçları gibi askerî uygulamalarda kullanılabileceği gibi ağır ticari araçlara da uygulanabilecek şekilde tasarlanmıştır. 2700 Nm’ye kadar azami tork üretebilen motorun gelecekte hibrit güç grubu uygulamalarında da kullanılması mümkün olacaktır. Motorun 3 boyutlu tasarımı ve mühendislik hesaplamaları tamamlanarak, 1 boyutlu performans ve 3 boyutlu akışkan analizleri koşulmuş, analitik metotlar ve FEA yöntemleri ile dayanıklılık simülasyonları yapılmıştır. Prototip örneklerin ürettirilmesinin ardından İTÜ OTAM ve TÜBİTAK test laboratuvarlarında fonksiyonel ve ömür testleri ile devam eden geliştirme süreçleri devam etmektedir. Mühendislik çalışmalarının tamamı Türk mühendislerinin, ülkemiz üniversiteleri, tedarikçileri ve diğer mühendislik şirketleri ile iş birliği içinde ilerletilmektedir. Proje kapsamında motor kalibrasyon ve yazılım geliştirme, tasarım doğrulama ve ürün geçerleme, seri üretime hazırlık ve ön seri üretim denemeleri gerçekleştirilecektir. dümenleme ve frenleme fonksiyonununa da sahip bir transmisyondan, bunlara entegre edilmiş, soğutma paketi, hava filtrasyon sistemi ve egzoz sisteminden oluşmaktadır Bu projeler kapsamında test, kalifikasyon ve kabul faaliyetlerinin gerçekleştirileceği ve Proje sonunda Güç Grubu ile birlikte SSB’ye devredilecek bir test merkezi kurulumu da gerçekleştiriliyor.

Türk savunma sanayi ürünlerini anlattığımız kanalımızda bizlere verdiğiniz destek için teşekkür ederiz. Türk ordusunun gücü ne kadar artarsa Türkiyenin gücü de o miktarda artacaktır. Türk savunma sanayi şirketlerimiz Aselsan,Roketsan,otokar ve Bmc gibi daha nicelerinin yıllar süren gayretli Savunma Sanayi ar-ge faaliyetleri sayesinde bugün bu topraklarda yerli ve milli ürünler üretiyoruz. Zamanında Bir mühimmat için yabancı ülkelerin kapısında bekleyen Türkiye Bugün Altay Tankı, otokar cobra, kirpi 2 ve fırtına obüsü gibi zırhlı muharebe araçlarını kendisi üretmekte ve bu araçların mühimmatlarını da MKE fabrikalarında yerli ve milli olarak geliştirmektedir. Türk savunma Sanayii ürünleri sadece karada değil havada ve denizde de gücünü hissettiriyor. özellikle Bayraktar Tb2 , Akıncı, Aksungur ,vestel karayel ve Anka S gibi yerli sihalarımız Göklerdeki hakimiyet mücadelesinde Türk hava Kuvvetlerine Destek olurken Milgem ve Milden projeleriyle Vücut bulan yerli muharebe gemilerimiz de yerli denizaltı’lar sayesinde Türkiyenin Karasuları güven içinde kalmaktadır. 2023 vizyon projeleri sayesinde yıllar önce başlatılan yerli savunma sanayi hamlesi meyvelerini olgunlaştırmaya ise devam etmekte . Milli Muharip uçak TF-X ve Hürjet uçaklarımız 2023 yılına yetiştirilmeye çalışılmakta ve Donanmamızın Amiral gemisi TCG Anadolu ise Bu sene Envantere girmek için gün saymaktadır. Tsk envanterine giren yeni ürünlerden ve Türk savunma Sanayi projelerinden haberdar olmak için kanalımıza abone olmayı unutmayın !

#altaytankı​
#batumotor​
#tankmotoru​
#savunmasanayi​
#altay​
#tank​
#motor​
#yerlimotor
……….

Bunlarada Bak!

24 Yorum

 1. LAİKLİK ELDEN GİDİNCE TÜRKLER IŞ YAPAR OLDU DÜNYA LIDERI, İMPARATOR OLUP GIDIYOR ELHAMDÜLİLLAH 🤲🏿👌🏿👍🏿❤️❤️❤️🇹🇷🇹🇷🇹🇷💪🏿💪🏿💪🏿

  Reply
 2. Bir zamanlar Hema motor yapacaktı. Lakin Koç gurubuna bağlı bir yan-yah firmasi 150 beygirden yükseğini ithal ediyor diye engellemislerdi.

  Reply
 3. Videoları çok uzatmadan yapmanız çok güzel..Genelde sakız gibi konuyu uzata uzata tekrarlaya tekrarlaya 8-9 dakikalık videolar yapıyorlar.

  Reply
 4. BİR İCATCI ABİMİZ ŞANZUMAN ÜRETTİ ONUN BU ÜRETTİĞİ ŞANZUMANI MOTOR PROJELERINDEN KULLANILAMAZMI DIYE SORMAK İSTERİM.

  Reply
 5. Tank motoru Batu ve Utku motoru çalışmaları hayırlı uğurlu olsun Allah yar ve yardımcı olsun Tebrikler teşekkürler Allah razı olsun

  Reply

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login