ivirzivir Yükle

ABD BASINI YAZDI.. TÜRKİYE RUS UÇAĞI ALIYOR ?? SAVUNMA SANAYİ SON GELİŞMELER

teşekkürler

ABD BASINI YAZDI.. TÜRKİYE RUS UÇAĞI ALIYOR ?? SAVUNMA SANAYİ SON GELİŞMELER

ABD BASINI YAZDI.. TÜRKİYE RUS UÇAĞI ALIYOR ?? SAVUNMA SANAYİ SON GELİŞMELER

Kaynak: C4 Defense

Türkiye, S400 hava savunma sisteminin tedaariki gerekçe gösterilerek, F35 programından tamamen çıkarılmıştı. bu durum geçen aylarda resmi olarak Ankara’ya bildirilmişti.

Voice of America Amerika’nın Sesi internet sitesinde, konuya ilişkin yer alan bir haberde, Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Danışmanı Mesut Hakkı Caşın’ın “Washington Türkiye’yi Rusya ile askeri ilişkilerini derinleştirmeye zorluyor şeklindeki yorumuna yer verildi.

Haberde, Mesut Hakkı Caşın’ın dikkat çekici ve uyarı sayılabilecek şu ifadeleri de yer aldı: “Türkiye’nin 200 savaş uçağına ihtiyacı var ancak ABD vermiyor. ABD bu şekilde Türkiye’yi bir anlamda Rusya’dan savaş uçağı almaya zorluyor.

Rusya Federal Askeri Teknik İş Birliği Servisi’nin “Su 35 için görüşmelere devam etmek istenirse biz hazırız, Su 57 için de aynı şekilde. Türk ortaklarımız ilgilenirse, bu konu üzerine de çalışmaya başlamaya hazırız açıklamasının ardından konu gündeme oturmuştu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Bir ara teklif edildi bu uçaklar, Onlara bakıldı. Ama Rus uçaklarının alımına karar vermek mevcut kurgumuzda müthiş bir sistem değiştirmek anlamına gelir. Pilot eğitiminden uçakların idamesine kadar, bir dizi alanda değişikliğe gitmek gerekir. Bu işi bu kadar basite indirgememek gerekir. Yani çok zor durumda kalırsanız ‘olmaz demiyoruz ama Rus uçağı almanın kendine göre zorlukları var açıklamasını yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise daha önce yaptığı açıklamalarda, ABD ve müttefikleri vermediği için, Türkiye’nin Rusya’dan S400 Hava ve Füze Savunma sistemi almak zorunda kaldığını belirtmişti.

Öte yandan, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, sosyal medya hesabında Bayraktar TB2 İHA fotoğrafını, “İyi haber yakında geliyor, takipte kalın notuyla paylaştı. Polonya’nın İHA satın alımına yönelik henüz resmi bir teklif sunmadığı biliniyor ancak, Savunma Bakanı Blaszczak’in paylaşımı ile platformların ihracatına yönelik kanı güçlendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank bu yılın başlarında, Türk insansız hava araçlarının Avrupa pazarı için hazır olduğunu söylemiş, “Avrupa semalarında da Türkiye’den satın alınan Bayraktar’ların ve Anka’ların uçtuğunu göreceğiz demişti.

#savunmasanayi #abdbasını #Türkiye #sondakika #tsk

Bunlarada Bak!

2 Yorum

Yaz Birşeyler ya!

Benzer

Yüklen Yüklen

Login